Bilgi

Afet Yönetimi Nasıl Yapılır?

Dünya’da meydana gelen afetler sonucunda birçok can ve mal kaybı oluşmaktadır. Bu durumları en aza indirmek için başta bizler daha sonra afet yönetim kurumları ne yapmalıdır, düşünmemiz gerekir. En sık karşılaştığımız doğal afet olan depremden söz edecek olursak, bizler ne denli dikkat ediyoruz veya bilinçliyiz? Kurumlar ne derece yeterli olabiliyor? Afet yönetimi nasıl yapılır?

Afet yönetim aşamaları risk azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme aşaması olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Burada biz afeti yaşayan insanları en çok etkileyen ve bence olabilecek hasarları en aza indirmede en çok yararlı olacak kısım ilk aşama.

Afet Yönetimi Risk Azaltma Aşaması

Burada insanlar bilgilendiriliyor. Yapması daha doğrusu yapmaması gereken şeyler insanlara öğretiliyor. Biz insanların ne kadar dikkate aldığı en önemli nokta tabi ki. Korkularımıza, paniklerimize yenik düşüp farklı hareketler ortaya çıkarabiliyoruz. Çok kez gördüğümüz durumlardan bir tanesi de depremde ölmeyip korkudan balkondan atlayıp ölen insanlarımız. Afet yönetimi konusunda topluma düşen görev elbette ki çok fazla ama en büyük görev yönetim kurumlarındadır. Bu kurumların kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Afet Yönetimi Hazırlık Aşaması

Yeterli sayıda ekipmana sahip olmalıdırlar. Toplumu bilinçlendirmeleri, ön hazırlık yapmaları en önemli aşamadır. Müdahale aşaması da yönetim sisteminin önemli aşamalarındandır. İlk yardım acil bir durum yoksa görevliler gelmeden yapılmamalıdır. Kurumlar geçici barınma yerleri yapmalı ve toplumu korumalıdırlar. Afet Yönetimi ‘nde en son olan iyileştirme aşamasına gelebilmek için ilk üç aşamanın sağlıklı bir şekilde uygulanması gerekir. İyileştirme aşamasında toplumu ve afet bölgesine normale döndürmek için faaliyetler yapılmalıdır.

Müdahale Aşaması

Ülkemizde meydana gelen depremler sonucunda birçok insan mağdur olmuştur. Sokaklarda yaşamak zorunda kalan insanlar olmuştur. Eğitime çadırlarda devam ediliyor. Bu durum işte Afet Yönetimi ‘nin ve devletin aldığı tedbir devletin verdiği olanaktır. Toplumun o çadırlarda yaşarken kurallara uyarak hareket etmesi veya bilinçli davranması düzeni sağlamaktadır. Bu tarz doğal olayların yönetiminin kolay ve etkili olması için yönetimde çalışan bireylerin de tecrübeli ve iyi eğitimli olması gerekir. 

İyileştirme Aşaması

En başta da belirttiğim gibi afet meydana gelmeden önce alınan önlemler can ve mal kaybını en aza indirmemize yardımcı olur. Yıkıcı doğal olaylar sırasında da toplumunda yardımıyla bu durum az kayıpla sonlandırılır. Afet yönetimi aşamalarını düzgün uygulayabilmek kurumlar kadar toplumunda görevidir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı