Sağlık

Bebek Sağlığı ‘nda Babanın Etkisi

Yapılan araştırmalara göre annenin sağlık durumu kadar babanın sağlık durumu da Bebek Sağlığı üzerinde etkisi vardır. Sağlık problemi olan babaların bebeklerinin, erken doğum, düşük, düşük kilo gibi durumlara sebebiyet verebiliyor. Bunların sonucunda da bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde daha uzun zaman geçirme riskleri artıyor.  

Bebek Sağlığı 'nda Babanın Etkisi

Bebek Sağlığı ve Kronik Hastalıklar

Özellikle yüksek tansiyon, obezite, diyabet, kanser ya da depresyon gibi kronik hastalıklara sahip erkeklerin bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkileri görülebiliyor. Kronik hastalıklara sahip babaların bebekleri % 19 oranında erken doğum riski taşıyor. Ayrıca % 23’ü daha düşük ağırlıkta ve % 28’i ise normal sınırlardan daha kilolu olabiliyor. Bu durum da bebeğin daha uzun süre yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kalmasını gerektirebiliyor.

Eşleri sağlıksız olan kadınların da gebelik diyabeti veya preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi gibi gebelik komplikasyonları olma olasılığı daha da artıyor.

Babanın Sağlık Durumu ve Bebek

Bir babanın sağlığının yeni doğmuş bir bebeğin sağlığına nasıl etki ettiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak babanın genlerini bebeğe geçirdiği için bebek sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz ihtimaller göz önünde bulunduruluyor. Daha önceki yapılan çalışmalarda kesin olarak kanıtlanan şeyler hastalık durumu, sigara ve olumsuz çevre koşullarının sperm kalitesini olumsuz yönde etkilediğiydi.

Ama bu sizi korkutmasın. Sağlıksız bir anne ve babaya sahip olan bir bebek herhangi bir sağlık problemi yaşamadan gayet sağlıklı da doğabilir. Bununla birlikte, bir çift sağlıklarına ne kadar çok bakarsa, sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı o kadar yüksek olur.

Eşlerin birbirleriyle uyumu da göz önünde bulundurulduğunda babanın sağlığının annenin de sağlık durumunun kötü etkileyebileceğine dair ipuçlarına ulaşılıyor.

Örneğin, hem annenin hem de babanın obezite olması beraberinde diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Bu gibi durumlarda obeziteden kaynaklı hastalıkların Bebek Sağlığı ‘nı da olumsuz yönde etkileyebilir. Sadece babanın obezite olması da sperm kalitesi babanın sağlığından etkilenen bir yapı olduğu için otomatik olarak bebeğin sağlık durumunu etkileyebilir.

Bu nedenle sağlıklı bir bebeğe sahip olmak isteyen çiftlerin sadece annenin sağlığına değil, babanın sağlığına da odaklanarak hareket etmesi gerekiyor. Her iki ebeveyni de doğum öncesi sağlığa dahil etmek, daha sağlıklı bebeklerin doğmasına yardımcı olur.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı