Sağlık

Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken 13 Durum

Gülümsemeyle başlayan iletişiminizde gülümsemenizi taçlandıran dişlerinize yeterince iyi bakıyor musunuz? Evet, günde iki kez fırçalıyor olabilirsiniz. Ama bu yeterli değil. Farkında olmadan yapılan yanlış davranışların dişlere zarar veren diş sağlığı açısından sorunlara neden olabilmektedir. Bu hatalardan kaçının. Hangi hatalar mı?

1.Çok soğuk yiyecekler tüketmeyin

Diş Sağlığı

Doğal ve şekersiz olduğunu düşünerek ferahlamak adına çok soğuk yiyecekler tüketmeniz, diş minenizi çatlatabilir. Ayrıca diş içerisindeki yumuşak dokuyu tahriş ederek sürekli diş hassasiyeti ve ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Sıcak ve soğuk yiyecekler ani ve keskin ağrıların yanı sıra kalıcı diş ağrısını da tetikleyebilir.

2.Diş sağlığı için dil piercingi yaptırmayın

Diş Sağlığı

Dil piercingleri modaya uygun olabilir, ancak piercingi yanlışlıkla ısırmak dişlerinize zarar verir, dudak piercingleri de benzer bir risk oluşturur. Metal diş etlerine sürtünürse diş kaybını hızlandıracak diş eti hasarına neden olabilir. Ağız ayrıca bakteriler için bir cennettir, bu nedenle piercingler enfeksiyon ve yara riskini artırır. Bu nedenle hala piercing yaptırmayı düşünüyorsanız sağlık risklerini önce diş hekiminizle tartışın.

3.Dişlerinizi sıkmayın

Diş Sağlığı

Stres ve yanlış uyku düzeninden kaynaklanan diş sıkma olarak da bilinen bruksizm, zamanla diş kayıplarına neden olabilir. Gün boyunca sert yiyeceklerden kaçınmak, bu alışkanlıktan kaynaklanan ağrıyı ve hasarı azaltabilir. Geceleri diş hekiminizin önereceği plakları kullanarak uyku sırasında dişlerinizi koruyabilirsiniz.

4.Diş sağlığı için boğaz pastillerini ölçülü kullanın

Boğaz pastilleri

Boğaz ağrınızı geçirmek ve rahatlatmak için kullandığınız pastiller belli oranlarda olsa da şeker içerir. Bu nedenle pastil kullandıktan sonra dişlerinizi iyice fırçalayın. Çünkü şeker dişlerinizi yapışkan bir plakla kaplayarak bakteri ve dişlere zarar veren asit oluşumuna zemin hazırlar.

5.Diş sağlığı için Şekerli sakız tüketmeyin

Diş Sağlığı

Tüm şekerli sakızlar dişlere yapışır, şekeri ve ortaya çıkan asitleri ile saatlerce temas halinde tutar. Sakız yerine sağlıklı atıştırmalıklar tercih edin. Böylece yemek sırasında daha fazla tükürük üretebilir, şeker parçalarını ve asitleri temizlemeye yardımcı olabilirsiniz.

6.Diş sağlığı için Gazlı içeceklerle vedalaşın

Gazlı içecekler

Asitli ve gazlı içecekler diş minesine zarar veren fosforik ve sitrik asitler içerir. Bu içecekleri ne kadar sık tüketirseniz dişlerinize vereceğiniz zarar o kadar artar.

7.Dişlerinizle ambalaj açmaya kalkmayın

Diş Sağlığı

Şişe kapaklarını veya plastik ambalajları dişlerinizle açmaya kalkışmayın. Dişlerinizi alet olarak kullanmak, çatlaması veya yırtılmasına neden olabilir. Bunun yerine, makas veya şişe açacaklarını el altında bulundurun.

8.Şekerli enerji içeceklerini tüketmeyin

Özellikle spordan sonra soğuk içecekler serinletse de bunlar genellikle şeker bakımından zengindir. Diş minenize asit saldırısı olmasına zemin hazırlar ve çok fazla tüketiyorsanız diş çürükleriyle karşılaşma ihtimaliniz artar.

9.Nişastalı yiyecekleri kontrollü tüketin

Patates cipsi gibi yoğun nişasta içeren yiyecekler diş üzerinde bakteri ve asit oluşumunu hızlandırır. Bu saldırı cipsi yedikten sonraki 20 dakika boyunca da devam eder. Patates cipsi veya dişlerde sıkışmaya eğilimli diğer nişastalı yiyecekleri yedikten sonra diş ipi kullanın.

10.Sürekli atıştırmayın

Atıştırmalıkları yediğinizden normal bir öğününüzden daha az tükürük üretir ve dişlerde yiyecek parçaları daha uzun süre kalır. Nişastalı, şekerli besinlerden ve çok sık atıştırmaktan kaçının.

11.Kalem çiğneme alışkanlığından kurtulun

Kalem çiğneme

İşe veya çalışmalara konsantre olurken kaleminizi hiç çiğnediğiniz oldu mu? Bu alışkanlık dişlere zarar veren bir davranıştır. Dişlerinizin zedelenmesine veya çatlamasına neden olabilir.

12.Kahve tüketiminizi sınırlandırın

Diş Sağlığı

Kahvenin koyu rengi ve içerdiği asitler dişlerin zamanla sararmasına neden olabilir. Neyse ki, çeşitli beyazlatma yöntemleriyle tedavi edilmesi en kolay lekelerden biridir. Dişlerinizde renk değişikliği konusunda endişeleriniz varsa diş hekiminizle konuşun.

13.Sigaradan uzak durun

Sigara ve diğer tütün ürünleri dişleri lekeleyebilir, neden oldukları diş eti hastalıkları nedeniyle sağlam dişlerinizi bile kaybetmenize yol açar.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı