Bilgi

Galata Kulesi Hakkında Her Şey

Sonu gelmez destanların yazıldığı, hakkında bir sürü efsanenin duyulduğu Galata Kulesi ‘nin hikayesinin asırlara dayandığını biliyor muydunuz?

Galata Kulesi, günümüzde İstanbul sınırları içerisinde, Beyoğlu semtinde ziyaretçileriyle buluşuyor. Oldukça ziyaretçisi bulunan Kule, eşsiz manzarasıyla adeta bir manzara şöleni sunmaktadır. Fakat tarihte uzun zamandır var olan bu muhteşem kule lk yapıldığı zamanlarda şuan bulunan yerinde değildi.

Galata Kulesi ‘nin Yapımı

Galata Kulesi 'nin Yapımı

İlk Galata Kulesi 538 yılında Bizans İmparatoru, Anastasius Oilosuz tarafından şuan bulunan yerinden daha uzakta bir yere inşa ettirmiş. O zamanların Kulesi, bir fener olarak görevini yerine getiriyor ve denizcilere yol göstermesi amacıyla yapıldığı bilinmektedir. O zamanki kule taştan değil, ahşap tahtadan yapılmıştır. Tahta deyip geçmeyin, asırla boyunca tahta şekilde de ayakta kalabilmiştir.

O zamanların tahta kulesi 1208 yılında yapılan Latin İstilası’na kadar dayanmış fakat IV. Halı Seferi sırasında Haçlı ordusunun dönüş yolunda bulunduğu için, haçlı orduları tarafından yağmalanmış ve ateşlerle yangınlar çıkartılmıştır. Çıkan yangınlar sonucunda ağır hasar alan tahta kule, 1348 yılında Cenevizliler tarafından tekrar inşa edilmiştir. Cenevizlilerin o zamanlar yaptığı şuan günümüzdeki Galata Kulesinin tam olarak kendisidir.

Cenevizliler Galata Kulesi ’ni taş yığması şeklinde tekrar inşa etmişlerdir. O zamanki tahta kulesi yerine günümüzdeki yerine inşa edilmiştir. Cenevizliler, yeni inşa edilen Galata Kulesi’nin İstanbul’un savunulmasında çok iyi rol oynayacağını düşünmüşlerdi. Ta ki Osmanlı Devletine kadar…

Osmanlı Devleti, Galata Kulesi’ni savunma amaçları dışında da kullanmaya başlamıştır.

16.yy’da Kule, esirler için barınma yerlerine dönüştürülmüşi, yine 16yy. Takiyüddin rasathanesini kurmuştur.Kurulan rasathane kısa soluklu olmuştur.

Galata Kulesi o zamanlarda da savunma, herhangi bir yangın veya ciddi bir tehlike olabilececek olaylar için gözlem kulesi olarak kullanılmıştır.

Kulenin Özellikleri

Galata Kulesi Özellikleri
Famous Place, Galata Tower, Built in 528, Istanbul in Turkey.
  • Yapısı ve çatısı dahil olmak üzere tam olarak 69,90 metre boyundadır.
  • Yaklaşık 10 ton ağırlığındadır.
  • Galata Kulesi’nin iç duvar çapı, 8,95 metre iken dış çap boyutu 16,45 metredir.
  • Galata Kulesi’nin duvar kalınlığı 3,75 metredir.

Ziyaret Saatleri

Kule, her sabah 09:00 saatinde açılıyor. Kapanış saati ise 20:30’dur.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı