Kedi

Kediler En Fazla Kaç Gün Aç Kalabilir?

Uzun bir seyahate çıkılacağı zaman en merak edilen konulardan biri evdeki kedinin durumudur. Kediler her gün, günde birkaç kez beslenmeye alışkındır. Ancak uzun bir bayram tatilinde, evde tek bırakıldığında kedinin mamasının bitmesi durumunda sorun yaşayıp yaşamayacağı sahipleri tarafından merak edilir.

Kedilerin aç kalma süresi ne kadar?

Kediler, uzun süre aç bırakılmamalıdır. Kedilerin aç kalma süresi tahmini olarak dokuz gündür. Dokuz günden fazla süre aç kalan kedilerin bağışıklık sistemleri çöker ve hızla halsizleşerek güçten düşerler.  Genellikle dini bayramlar hafta sonu tatilleriyle birleştirilerek dokuz güne çıkarılır. Evde bir kedi besleniyorsa ve ev sahipleri uzun bir bayram tatiline çıkacaksa bu süre mutlaka hesaplanarak evin her noktasına mama bırakılmalıdır. Kediler, bayatlamış mama yemeği sevmese de uzun süre yalnız kalacakları için belli noktalara içi dolu mama kapları bırakılmalıdır.

Kedi açlığa ne kadar dayanır?

Kedilerin bünyesi, diğer hayvanlara göre açlık ve susuzluğa daha dayanıklıdır. Kedilerin, susuzluğa bir hafta dayanabildiği bilinmektedir. Buna rağmen aç kalmaya daha fazla direnç gösterirler. Bu da onların av hayvanı özelliği göstermesinin bir neticesidir. Kediler, olası aç kalma durumunda hareketlerini yavaşlatarak enerji harcama oranını düşürür. Böylece vücudundaki besini ve buna bağlı olarak karbonhidrat ve proteini metabolizmasının tasarruflu bir şekilde kullanmasını sağlar.

Deprem, ağır kış koşulları gibi durumlar, kedi aç kalırsa uzun süre dayanabileceğini göstermektedir. Örneğin enkaz altında bir haftadan uzun süre kaldıktan sonra canlı kurtarılan kediler vardır. Bu da kedilerin, susuzluğa ve açlığa çok uzun süre dirayet gösterebildiklerini kanıtlar. 

Kediler aç kalmaz inancı doğru değil

Evcil kediler dışında sokakta yaşayan kedilerle ilgili kediler aç kalır mı? sorusuna genellikle hayır cevabı verilir. Bu yaygın bir yanlış bilgidir. Evde beslenen ya da sokakta yaşayan her kedi, eğer avlanma becerisi köreldiyse düzenli olarak mamayla beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu sebeple özellikle sokak kedileri, sert kış koşullarında kuru mamalarla beslenmelidir. Yazın sıcak havalarda da bir kap su ile sokak kedilerinin susuzluk yaşamasının önüne geçilmelidir. Yapılan araştırmalar kedilerin, sokakta yaşamalarına rağmen avlanma becerisinde çok başarılı olmadıklarını ve kendi kendilerini besleme yerine insanlar tarafından beslenmeye ihtiyaç duyduklarını göstermiştir. 

Aç kalan kedi kaç gün yaşar?

Aç kalan kedilerin yaşama süresi ırkına ve evcil olup olmadığına göre farklılık gösterir. Evde beslenmeye ve özenli bakıma alışan kedilerin uzun süre aç kalmaya dayanıklı olmadığı bilinmektedir. Günde iki kez sahibi tarafından kendisine taze mama verilen kedilerin, olumsuz bir durum sebebiyle aç kalması durumunda dokuz günden fazla dayanamayacağı düşünülmektedir. Benzer bir durumda sokak kedileri daha dayanıklıdır. Doğal yaşamda olumsuz durumlarla baş etmeye alışkın olan sokak kedilerinin aç kalmaya dayanıklılık süresi daha uzundur.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı