Kedi

Kediler Kaçıncı Ayda Çiftleşir?

Kedilerde çiftleşme kızgın dönemi olarak adlandırılan dönemin başlaması ardından gerçekleşen ve her kedi cinsinde farklı zaman aralıklarını kapsayan bir durum olarak tanımlanmaktadır. Çiftleşme isteği erkek ve dişi kedilerde yaşlarına bağlı olarak ortaya çıkar ve bu durum karşısında kediler farklı ve değişik davranışlar geliştirebilirler. Bu noktada bir kedinin kızgınlık dönemine girmiş olduğu da ortaya konan farklı davranış ve hareketlerle anlaşılabilir. Yine kedilerin çiftleşme yaşları da diğer durumlar gibi temel olarak dişi ve erkek kedilerde farklı zaman dilimlerinde başlar.

Ortalama olarak bir kedinin altıncı aydan sonra yavaş yavaş kızgınlık belirtileri göstermeye başladığı durumlar da olabilmektedir. Kedilerde çiftleşme konusu özellikle evlerde beslenen kediler için zaman zaman sıkıntılar oluşturabilen bir konu haline gelebilmektedir. Bunun nedeni ise sadece evde yaşayan kedinin doğal olarak çiftleşme ihtiyacını giderecek bir eş bulamaması durumudur. Sokakta yaşayan kediler ise kızgınlık zamanları içinde son derece rahat olarak bu ihtiyaçlarını giderebilmektedirler

Dişi Kedilerde Çiftleşme Zamanı Ne Zamandır?

Dişi kediler çiftleşme dönemi öncesinde oldukça farklı bi ruh haline büründükleri bir kızgınlık dönemine girerler bu dönem kedilerin neredeyse tamamen değiştikleri bir zaman dilimi olabilir. Dişi kedilerde çiftleşme yaşı ise ortalama olarak altıncı aydan sonra başlamaktadır. Genel duruma göre ise dişi kediler altıncı ay sonunda ve sekizinci aybaşlarında ilk kızgınlık dönemleri içine girebilmektedirler.

Bazı kedi türlerinde ise bu süre ilk yaşın dolma zamanı olarak da görülebilmektedir. Birinci yaşını dolduran her kedi ise doğal olarak kızgınlık dönemleri içinde çiftleşebilir. Dişi kediler kızgınlık dönemine girdiklerinde özellikle farklı bir miyavlama ortaya koyarlar ve ayrıca yerlerde yuvarlanma ve eşyalara sürtünme davranışları gösterebilirler. Özellikle ev kedileri ise yılda bir ya da iki kere bu kızgınlık dönemi içine girebilirler.

Erkek Kediler kaç Aylıkken Çiftleşebilirler?

Erkek kediler ilk kızgınlık dönemlerine istisnai durumlar dışında yedinci aylarının başlarında girebilirler. Bu duruma ve kedilerin diğer özelliklerine göre de farklılıklar gösterebilecek bir konudur. Aynı dişi kedilerde olduğu gibi kızgın dönemine giren erkek kedilerde çiftleşme uygun olan her zaman yaşanabilir. Erkek kediler bu dönemleri içinde uzun ve farklı tonlarda miyavlayıp, etraflarına idrarları yardımıyla mesaj yollayabilirler. Evde bakılan kedilerde aynı bu davranışları sergileyecekleri için bu konuda kedi sahiplerinin dikkatli olmaları son derece önemli olabilmektedir.

Ev Ortamında Kedi Çiftleşmesi Nasıl Olabilir?

Evde yaşayan ve dışarısıyla hiçbir alakası olmayan kediler sokakta yaşayan kedilere göre çiftleşme olayında daha çok seçicidirler. İki farklı ev kedisi yan yana getirilir getirilmez hemen asla çiftleşmezler daha önce kendileri ile alakalı bazı unsurları yerine getirirler. Bu noktada erkek ev kedileri çiftleştirilmek istenirse mutlaka yaşadığı kendi evinde olmalıdır, aksi halde çiftleşme olayının gerçekleşmesi çok zor olabilir. Kedilerde çiftleşme yaşanması için her iki kedinin de birbirlerine alaka duymaları şarttır.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı