Köpek

Köpeğim İshal ve Kusuyor Ne Yapmalıyım?

Köpeklerde İshal ve Kusma

Köpeklerde ishal ve kusma sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genellikle çok dikkat edilmedikçe fark edilmeyebiliyor.  Fakat köpeklerde kusma ve ishal çok sık yaşansa da her zaman hafife alınacak bir durum söz konusu değildir. Her ne kadar sık sık kusma ve ishal yaşamasada dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Köpeğiniz kusmaya ve aynı zamanda ishal olmuşsa tehlike bir durumun habercisi olabilir.

Bazı veterinerlerin görüşlerine göre çoğu zaman yediği besinlerden kaynaklandığı düşünülse de her zaman hafife alınmaması gereken bir durumdur.

Peki köpeklerde ishal ve kusmaya sebep olan şeyler nelerdir?

Köpeklerde ishal ve beraberinde kusmanında görülmesi bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Eğer bu belirtiler kısa süreliyse endişe edilecek bir durum değildir. Fakat olağan dılşı bir ishal ve kusmayla karşılaşırsanız, olduğundan daha uzun sürüyorsa, bunun altında yatan bir sebep olabilir. İşte o sebeplerden bazıları şunlardır;

Enfeksiyon

Herhangi bir virüs veya bakterinin sebep olabildiği bir parazit hastalığı da olabilir. Enfekte olduktan virüs veya bakteriler sindirim ve boşaltım sistemine saldırıyor ve ishal  ve kusmayı beraberinde getiriyor olabilir.

Parazitler

Bazı yiyecekler ve temiz olmayan içecekler köpeklerde ishale ve kusmaya sebep olabilir.Zamanında tedavi edildiği sürece bir sıkıntı olmaz. Fakat durum ilerler ve durum farkedilmezse ölümcül boyutlara ulaşabilir. Aşılarını düzenli olarak yaptırmalısınız.

Zehirlenme

Köpekler her ne kadar sevecen ve yaramaz olsalar da yemeyi sizden çok seviyorlar. Sizin verdiğiniz besinlerin dışında , sizin fark etmediğiniz ve onun yediği bir besinden kaynaklı zehirlenmeler yaşayabilir. Genellikle temizlik malzemeleri ile gündeme gelirler ve acilen veterinerden yardım istenmelidir..

Düşük Vücut Isısı

Soğuk havalarda kööpeklerin savunma sistemleri çok ciddi derecede zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemiyle kolayca virüs kapabilir.

Yabancı madde tüketimi

Köpeğinizin sizden gizli olarak plastik vb. sindirilmesi sakıncalı maddeleri tüketiyor olabilir.

Kusma ve ishal için ne yapılmalıdır?

-Dengeli ve düzenli beslenme (köpeğinizin sadece ihtiyacı olduğu kadar ve uygun olan besinlerle beslemelisiniz.

-Egzersiz ( egzersiz yapmak köpeğinizin gastroentrit olmasını önler)

-Aşılar (köpeğinizin aşılarını düzgün ve düzenli yaptırmalısınız.)

-Kontrollü ve sağlıklı oyuncaklar edinin. (Oyuncakları toksik maddeden yapılmamış olması  gerekli ve ısırmaya uygun olmalı.)

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı