Köpek

Köpekler Neden Kusar?

Köpekler pek çok nedenden ötürü kusabilirler. Kusmaların çoğu önemli ve ciddi bir sebebe dayanmamaktadır. Tabi kusma sürekli bir hale gelmiş ve sık sık tekrarlıyorsa,  bir veterine götürmelisiniz. Peki köpeklerin kusmasından ne zaman endişe etmeliyiz?

İlk olarak köpeğiniz konusunda son zamanda herhangi bir değişiklik yapıp yapmadığınızı kontrol etmelisiniz. Bazen besinlerin fazla tüketilmesinden dolayı köpekler kusma problemi ile karşı karşıya kalabiliyor.  Eğer köpeğinizin mamasını çok hızlı yiyorsa porsiyonlar halinde koyabilirsiniz. Eğer köpeğiniz herhangi bir şey yemeden de safra dediğimiz mide öz suyunuda kusuyorsa, ciddi bir hastalığın belirtilerinden biri olabilir. Bu şekilde beslenme ve barınma olaylarını düzenledikten sonra hala kusması devam ediyorsa profesyonel bir veterinerden görüş almanız hayati değer taşıyor.

Köpekler Neden Kusar?

Köpekler genellikle günlik rutinleri değiştiğine sıklıkla kusabilirler. Fakat sıklıkla kusma görüldüğünde bir hastalık belirtisi olabilir. O hastalıklardan bazıları;

Tıkanıklık

Köpeğiniz yediği herhangi bir sert besinde dolayı bir bölümünü yutmuş ise sindirim sisteminde (mide ve bağırsaklarda) herhangi bir cisme bağlı olarak kısmi veya  tam tıkanma yaşanmış olabilir. Köpeğiniz refleks olarak tıkanıklığa neden olan cismi çıkartmaya çalışacaktır. Fakat çıkaramadığı takdirde, sizde böyle bir şeyden şüphe duyarsanız derhal profeyonel bir yardım almalısınız.

Virüs

Köpekler sıklıkla bakteri, virüs vb. mikrobik etmenlerle karşılaşmaktadırlar. Bunlardan herhangi bir sebepli enfeksiyon kapan köpek kusma, ishal vb. birçok benzer belirtiler gözlenebilir. Yetişkin köpeklerden ziyade yavru köpekler için bu durum daha sık sık baş göstermektedir. Aşılarınızı ihmal etmeyin!

İntoksikasyon (Zehirlenme)

Hayvanınız bilmeden sizin haberiniz olmadan herhangi bir zehirli veya toksik bir maddeye nufüs etmiş veya yemiş olabilir. Derhal yediği toksik maddeyi bulmalı ve veterinerden yardım istemelisiniz.

Bağırsak Parazitleri

Bağırsakta bulunan bazı parazitler, köpeklerin sindirim ve boşaltım sistemine saldırabilir. Köpeğinizde parazit sebebiyle kusma ve ishal görülebilir.

Mide Ülseri

Eğer köpeğinizin kusmuğu kanlı yada koyu kırmızı ise büyük ihtimalle köpeğinizde mide ülseri vardır.

Tümörler

Tümörler genelde yaşça büyük ve yetişkin köpeklerde görülür. Bu tür tümörler iyi veya kötü huylu olabilirler. Kötü huylu tümörler ise sindirim ve boşaltım sistemini ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı