Köpek

Köpeklerden Parazit İnsanlara Bulaşır Mı?

Köpeklerden insanlara parazit geçmesi ile ilgili bir çok yanlış bilgilendirmeler mevcuttur. Günümüz köpek ve it parazitleri köpeklerin bağırsak parazitlerinin hususu ‘’insanda kist yapar, bağırsak hastalıkları yaratır, mide için zararları vardır,çok kıl yutarsan kist olursun vb.’’ gibi bir çok söylem yer almaktadır. Fakat bu husus oldukça doğru bilinen bir yanlıştır. Sebep parazittir ama nasıl?

İnsanların köpeklerden dolayı kist yapması tamamen yanlıştır. Tek başına herhangi bir kıl  yada tüyün yutulması asla sizi hasta etmez ve bir sıkıntıya yol açmaz. Fakat insanları köpeklerden dolayı hasta yapan şey aslında parazitlerdir.

Parazitler köpeklerin tüylerine veya vücutlarına tutunabilirler. Bu parazitler köpeklerde yerleştiği bölgede bolca parazit yumurtası bırakırlar. Bu parazitler köpeğin tüylerine de tutunabilirler. Eğer insanlar köpek tüyünde mevcut olan parazitl bir tüy yutar ya da bir şekilde ona mağruz kalırsa hastalık kapmış olabilir.

Parazitler sadece vücutta ve tüylerde de bulunmaz. Mevcut olan köpek parazitlerinden bazıları ise köpek dışkısında bulunabilirler. Bazı solucan tipli olanlar köpeklerin dışkısında yumurtalarını bırakabilirler. Özellikle bazı dişi solucan parazitler, köpek dışkısına bırakırlar. Sadece dışarı dışkıyla çıkan parazitler, dışkıyla beraber çevreyide enfekte hale getirirler. Bu dışkıya veya temas yüzeyinde herhangi bir yumurtayla temas edildiğinde hastalık bulaşır.

Hastalık sadece temas yoluyla değil, solunum ve sindirim sistem yoluyla da bulaşabilir.

Parazitin varlığının belirtileri nelerdir?

  • Dışkının rengi
  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı
  • Kusma
  • İshal
  • Dışkıda kan

Dış Parazitler

Dış parazitler genelde çevreden, doğadan kolaylıkla bulaşan parazitlerdir.

KENE

Küçük ve kanatsızdır. Her köpek için gerçekten çok tehlikelidirler. Keneler genelde kan emici olarak bilinirler. İnsanlarda oldupu gibi, kenelerde köpeklerden kan emebilirler. Bazı keneler ciddi derecede enfeksiyon taşıyor olabilir.

PİRE

Pirede kene gibi küçüktür. Fakat keneye göre daha fazla gözle görülebilirler. Kahverengimsi ve kırmızımsı böceklerdir. Deride şiddetli kaşıntı, kırmızılıklar, derin lekeler ve ciddi yaralı lezyonlara sebep olabilirler.

Dış parazitler gibi bir çok iç parazitlerde mevcuttur. Fakat bunları aşılar ile önlemek mümkündür. Tedavi 2 ay ile 3 ay arasında değişiklik gösterebilir. Aşılar düzenli olarak yaptırılmalıdır. 

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı