Köpek

Leishmania Hastalığı Nedir?

Leishmania hastalığı insanlara nasıl bulaşır?

Leishmania hastalığı, günümüzde oldukça hafife alınan ve ciddi önlemler alınmayan bir hastalıktır. Fakat leishmania hastalığı oldukça uğraştırıcı, insan vücudunu yıpratan, tedavisi de oldukça yoran zor ve zahmetli bir hastalıktır.

Peki Leismania hastalığı nedir?

Leishmania hastalığı, halk arasında ki ortak adı Şark Çıbanı olarak bilinir. Genellikle köpekleri etkiledikten sonra, köpekler ve diğer hayvanlar vasıtasıyla, bulaşmaktadır. Leishmania hastalığı ‘’leishmania paraziti’’ nin etkisinden dolayı baş gösterdiği bilinmektedir. Hala dünyada pek bilinmeyen ve üzerine yeterince düşülmeyen bir hastalıktır. Leishmania hastalığı genel olarak, gelişmiş ülkelerde fakat toplumun yoksul yani fakir kesimlerinde rastlanmaktadır.

Günümüzde bu tehlikeyle burun buruna yaşayan yaklaşık olarak 350 milyona yakın insan yaşamaktadır. Her yıl yaklaşık 2 milyon kişi bu hastalıkla mücadele etmektedir.

Türkiye’de özellikle Ege,Akdeniz ve Trakya’da bulunur. Güney Doğu Anadoluda da karşılaşmak mümkündür. Hastalık köpekle temas ettikten sonra belirtileri oldukça karışıktır. Bulaşma gerçekleştikten sonra, hastalığın ilerleme aşaması bir çok nedene bağlıdır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

-Köpeğin cinsi

-Köpeğin yaşı

-Köpeğin boy ve kilosu

-Köpeğin bağışıklık sistemi

-Köpeğin kronik hastalık geçmişi vb.

Bu sebepler hastalığın gidişatını oldukça etkilemektedir.

Leishmania Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-İleri derecede şiddetli enfeksiyon

-Ateş

-İştahta değişim

-Kilo kaybı

-Kusma, ishal

-Dermatit (ileri seviye)

-Ülseratif yaralar (ileri seviye)

-Mukozal lezyonlar

Leishmania hastalığının tanısı nasıl konulur?

Tanısı klinik olarak konulur. Öncelikle kan tahlilleriyle başlanır. Fakat sadece tek olarak kan tahliline bakılmamalıdır. Kan tahlillerininin yanı sıra;

-Sitoloji

-Biyopsi (immunohistokimya)

-PCR

Gibi bir çok tıbbi tetkik yapılması gerekmektedir.

Leishmania hastalığının tedavisi var mı ?

Hastalığın kimyasından dolayı klinik semptomlarla tedaviye başlanır. Fakat bir çok organı işgal etmiş olabilir. Bağışıklık sistemi hastalığın gelişmesinde ve tedaviyi ileriyi taşımada önemli bir yere sahiptir. Piyasada lki tüm ilaçlar klinik semptomları hafifletebilir, fakat mevcut olan yaygın enfeksiyonu, asla sıfıra indiremez.

Profilaksi tedavisi en önemli kısımdır. Hastalık kontrollü olarak, diğer semptom ilaçlarla birlikte organize olarak tedaviye devam edilir. Ortalama tedavi süresi ise 1 ay ile 3 ay arasında değişiklik göstermektedir. Renal bozuklukları(böbrek bozuklukları) olan köpeklerde iyileşme daha uzundur.

Leishmania hastalığı, doktorların en çok uğraştıkları hastalıklardan biridir.

Leishmania tedavisi, çok zor ve zahmetlidir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı