Sağlık

Lenfoma Kanseri Nedir?

Lenfoma kanseri, aslında lenf kanserinin tıp dilindeki adıdır. Kan hücrelerimizde bulunan lenfositin, lenf bezlerinde birikip toplanmasıyla oluşur. Lenf kanseri erkeklere oranla daha çok kadınlarda daha sık görülür.  Lenf kanseri en sık gençlerde görülse de, en sık karşılaşılan grup, çocuklardır.

Kötü huylu lenfositler sadece lenflerde birikmekle kalmayıp, lenf bezleri dışında kemik iliği,karaciğer ve dalakta da birikme yapabiliyor.

Lenfoma kanseri yani lenf kanserlerinin iki çeşidi bulunur ve her iki kanser çeşidinin de alt tipleri bulunaktadır. Bu alt kesimler hastalığın ilerlemesi, durdurulması ve tedavi planlamasını belirler.

Lenf Kanseri’nin Belirtileri Nelerdir?

Lenf kanseri bir çok hastalık belirtisiyle karakteristik olarak benzerlik göstermektedir. Lenfoma hastalığı bir çok hastalığı taklit eder gibi belirtiler gösterebilir.

 • Lenf bezlerinde ele gelen büyüme
 • Öksürük ve nefes darlığı
 • Gece terlemeleri
 • Yüksek ateş
 • İştah ve kilo kaybı
 • Ani kramplar
 • Kaşıntı

Lenf kanseri, lenfositlerin vücutta belli doku ve organlarda birikerek lenfosit adı altında kontrolsüzz bir biçimde oluşum gösteren kitlelerdir.

Çoğu vakada lenfoma kanserinin nedeni bilinmese de EBV ve HIV enfeksiyonları ile lenfoma arasında bir bağlanto olduğu düşünülmektedir. Ancak bir ailede birden fazla kişide görülmesi genetik faktör olabileceğini de düşündürmektedir.

Lenfoma Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Vakaların çoğu büyümüş lenf bezi şikayetiyle başvurmaktadır.  Doktorunuz sizden kan tahlilleri ve radyolojik tekikler (akciğer grafisi, MR, röntgen vs.) ister. Fakat tanı koyan esas test Lenf biyopsisidir.

Alınan biyopside lenfoma görülmesi üzerine tanı konur.

Lenfoma evreleri

Evre 1: Sadece tek organ ve tek lenf bezi tutulumu vardır.

Evre 2: Diyafram tarafında aynı iki tutulum vardır.

Evre 3: Tutulum ile beraber tutulum gösteren çevrede organ büyümeleri görülür.

Evre 4: Organlarda çok yaygın tutulum görülür.

Lenfoma Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Lenf kanserinin tedavisi onkologlar tarafından onkolog servisinde yapılmaktadır.

Tedavi kemoterapi üzerine dayanır ve kemoterapi alan hastaların %80 ile %90 oranında tedavi edilmesi mümkündür.

Hastalığın tedavini seyrini etkileyen faktörler arasında; hastanın kronik rahatsızlığı olup olmaması, hastalığın cinsi ve alt tipi, lenfomanın evresi ve lenfomanın tekrarlayıp tekrarlamamasıdır.

Hastalara kemoterapinin yanında radyoterabide uygulanır. Uygulanan kemoterapi ve radyoterapi sonucu, bağışıklık sistemi ve kan hücreleri düşebilir. Doktorunuzun öngördüğü zamanlara kan nakli tedavisi uygulanmalıdır.

Diğer bir tedavi yöntemi ise; immünoterapidir. İmmünoterapide ise labaratuvar ortamında üretilmiş olan antikorların damar yolu aracılığıyla hastaya verilmesidir. Verilen antikorlar hastalığın vücuttaki  yerini bularak tedavi etmeye çalışılır.

Lenfoma Kanseri Tedavisinin Yan Etkileri

Lenf Kanseri ‘nde diğer kanser tedavilerinde kemoterapi kaynaklı bazı semptomlar aşağıdaki gibi görülebilmektedir. Şunu belirtmek gerekir ki bu semptomlar alınan kemoterapi ilacının içeriğine göre ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Burada sadece genel olarak olası yan etkileri listelemekteyiz.

 • Beyaz ve kırmızı kan düşüklüğü
 • Ağız yaraları
 • Bulantı, kusma
 • Saç dökülmesi
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Kabızlık
 • Sindirim sistemi ile ilgili bazı sorunlar görülebilmektedir.
Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı