Kimdir

Murat Boz Kimdir?

O Ses Türkiye yarışmasından da tanıdığımız Murat Boz, 7 Mart 1980 yılında, Zonguldak-Karadeniz Ereğlisi İlçesi’nde doğdu. Baba adı Cafer olan Murat Boz’un anne adı ise Ayşe Nedret’tir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Zonguldak Ereğli’de tamamladıktan sonra 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı. Kendi çevre popülerliğiyle birkaç yerde sahne almaya başlayan Tarkan, Atatürk Kültür Merkezi, Cemal Reşit Bey gibi yerlerde düzenlenen etkinlik ve konserlerde vokallik yaptı.

Murat Boz’un Müzik Hayatı

1990 yılının başlarında Milliyet Gazetesinin düzenlemiş olduğu liseler arası müzik ve şarkı yarışmasında, Erkek solist dalında birincilik aldı.

1999 yılında Murat Boz ‘unüniversite hayalleri gerçek oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Jazz Vokal Bölümü’nü burslu olarak okumaya hak kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi ’nde tamamladığı eğitiminden sonra 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuarı, Temel Bilimler Bölümünü kazandı. Eğitimine devam ederken uzun bir süre de Tarkan ’ın vokalistliğini yapmıştır.

Eski grubu Rapsodi’de solist olan Murat Boz, 2006 yılında ‘’Aşkı Bulamam Ben’’ isimli parçası ile pop dünyasının altını üstüne getirdi ve öylece Türk pop dünyasına yükseklerden giriş yaptı.

Piyasayı sallamaya devam eden Murat Boz, 2007 yılında çıkardığı ilk stüdyo albümü olan ‘’maksimum’’ adlı şarkıyı yayınladı.

2007 yılında ‘’Kral TV Müzik Ödülleri ’’nden, ‘’İstanbul FM Altın Ödülleri ’nden’’, ve ,’’Altın Kelebek Ödülleri ’nden’’ En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı dalında ödülleri aldı.

2008 yılında ise ikinci Stüdyo albümünü yayınladı. Albümde, ‘’Para Yok, Özledim, Her Şeyi Yak, Sallana Sallana, Gümbür Gümbür’’ gibi şarkıları kliplendirdi.

Mart 2010’da da ikinci single çalışması olan ‘’Hayat Sana Güzel’’ adlı çalışmasını yayınladı.

12 Nisan 2011’de Murat Boz ‘un üçüncü stüdyo albümü olan ‘’ Aşklarım Büyük Benden’’ yayınlandı. 9 Mayıs 2011’de alümü piyasaya sürdü. ‘’ Hayat Öpücüğü, Geri Dönüş Olsa, Kalamam Arkadaş, Bulmaca, Soyadımsın’’ gibi şarkıları da kliplendirdi. Bu şarkılardan ‘’Kalamam Arkadaş ve Geri Dönüş Olsa ‘’ listelerde zirveleri zorladı.

10 Ekim 2011’de Türkiye’de yayınlanmaya başlayan Acun Medya yapımcılığını üstlendiği, Acun Ilıcalı ’nın yaptığı ‘’O Ses Türkiye’’ ‘de jüri üyeliği yapmaya başladı.        

2014 yılında Pucca ’nın kitaplarından esinlendiği, baş rollerini Büşra Pekin ile paylaştığı ‘’Hadi İnşallah’’ filminde oynadı.

15 Ocakta oynadığı ‘’Kardeşim Benim’’ filminde Burak Özçivit ve Aslı Enver ile Baş rollerini paylaştı.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı