Sağlık

Ne Kadar Sağlıklıyız ?

Diyorlar ki gün içinde 3 litre su içmelisiniz. 3 litre su içmeyi bırakın insanlarımız bazen su içmeyi unutuyorlar. Çok kez şahit oluyorum bugün hiç su içmedim sözlerine. Sağlıklı olmak hayatımızın en önemli noktalarından bir tanesi ancak buna ne kadar dikkat ediyoruz, ne denli önem veriyoruz bilemiyorum. 

Biz eski kültürlere, geleneklere bağlı olarak yaşayan bir milletiz. Sağlıklı olmak için beslenme konusunu hadi gelin 80 yaşındaki dedeme anlatalım. Mümkün mü ? Yeni nesilde moda haline gele chia tohumlu yulaf lapalarını kim dedesine, babaannesine yedirebilir? Hadi onlara yediremedik hangi birimizin annesi babası kahvaltıda nefis türk kahvaltı kültürünü bırakıp yulaf ezmesi yer? 

Sağlıklı beslenme yulaf lapası yemek mi? Tabi bu da tartışma konusu. Günümüz trendlerinden biri olan sağlıklı beslenme koçluğu veya uzmanı medyada had safhada görünmekte. Bakıldığında herkes uyandığında sporunu yapıyor, kahvaltısında yulafını yiyor, mutlaka üç litre suyunu içiyor akşam 7’den sonra da asla bir şey yemiyor. E nerde bu serpme kahvaltıcıları boş bırakmayan insanlar? 

Sağlıklı olmak için ne yapmalıyız?

Sağlıklı beslenmenin yulaftan, chia tohumundan, glutensizlikten, sadece hindistan cevizi yağı kullanmaktan ibaret olmadığını sırf moda için trend olduğu için bunları kullandığımızı anladıktan sonra başaracağız bence sağlıklı olmayı. Beslenmeden önce zihnimiz sağlıklı olmalı çünkü. Zihnimizi bu tür şovlardan arındırmalıyız önce.

Sağlıklı olmak için illa bunları yapmamız gerektiğini düşünmüyorum. Çaya 3 şeker mi atıyorsun? Her geçen gün onu azalt mesela. İçtiğin kahveyi şekersiz içmeye çalış. Ekmeği çok mu yiyorsun? Makarna yeme o zaman. Her şeyi dengelediğin ve vücudunu tanıdığın sürece sen sağlıklı olmak için beslenmeni ayarlayabilirsin bence. Kahvaltını abartmadan yaptığın sürece her sabah chia tohumlu yulaf yemesen de olur. 

Spora gidemiyor musun? Sağlıklı olmak için ne yapabilirsin? Evinin içinde yürü. İp atla. Mükemmel spor salonlarına gitmen şart değil. Herkes kendinin koçu olabilir, kendinin uzmanı olabilir aslında. Sağlık bizim sağlığımız. Korumak için düzenli olmak için ekstra bir şeye ihtiyacımız yok. Önce inan kendine ve azalt fazlalıklarını.

Ruh Sağlığı

İnsan doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Ölümlerin çeşitli sebepleri vardır, trafik kazası gibi doğal olaylar haricinde vücutsal fonksiyonların bozulması sonucu ölümler çoğunluktadır. Hayat kalitemizi artırmak, Beden ve Ruh Sağlığı ‘nın koruması adına her bireyin spor yapması şarttır. Rutin işler peşinde koşturup dururken kendimizi ihmal ederiz.

Üzerine sağlıksız beslenme, hazır gıdalara yönelme ve az hareket etmenin sonucunda da obez ve hantal bir vücudumuz olur. Bu durumun önüne geçmezsek yaşımız ilerledikçe sağlığımıza dikkat etmediğimiz için, tansiyon kolesterol ve daha çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunu durdurmak bize bağlı. 

Beden ve ruh sağlığı için spor

Sağlıklı ve dinç bir vücut için spor mutlaka gerekir. Günde en az yarım saat yürüyüş yapmamız nefes alış verişimizi, kan dolaşımımızı düzene sokacaktır. Spor salonlarına gidemeyenler için evde yapılabilecek aktiviteler mevcuttur. Çeşitli egzersizlerle kan dolaşımımızı harekete geçirebilir sağlığın ilk şartı olan oksijenin vücudumuzda rahat dolaşmasını sağlayabiliriz. Sabahları uyandığımızda en az 10 dakika kondüksiyon hareketleri yapmamız güne hareketli başlamamız ve çabuk adapte olmamızı sağlar. Günlük en az iki litre su tüketmek,  vücut üzerinde ortalama yüzde yetmiş beş etkiye sahip olacak düzenli aktivitemiz olmalıdır.

İnsan zihni oldukça karmaşık bir labirent olduğu gibi şüphesiz karmaşıklığını hep koruyan ve hâlâ tartışmalara konu olan bir yapıdır. İlk insandan beri var olan ve bütün disiplinler arasında en eski ve köklü yapı ise psikoloji değil de nedir? İnsanın mutsuzlukları, sevinçleri, başarıları, üzüntüleri, başkaları hakkındaki düşünceleri, tepkileri; kısacası duygu ve davranışlarının hepsi psikolojik bir sürecin takibidir.

Psikoloji, başlıca bir bilim dalıdır fakat aynı zamanda birçok bilim dalına da etkisi vardır ve içerisinde barındırmaktadır. Birçok bilim dalının içerisinde yer aldığı kişilik psikolojisi, çocuk psikolojisi, sosyal psikoloji ve daha birçoğu gibi kendi alt alanları da vardır. Spor psikolojisi de bu dallar arasında olması gereken bir kişilik psikoloji dalıdır.

Psikolojisi ve Performans

Sağlıklı yaşam kalitemizi artırmada önemli rol oynayan spor, Dünya üzerinde bilimsel metotlarını hızla geliştirmeye devam etmektedir. Her sporcu en iyisi olmak için çabalar; fiziksel çalışmalarını artırır, teknik ve taktiksel gelişimlerini sürekli gelişimde tutar fakat insan vücudunun da limiti olduğu bir gerçektir. Bir diğer gerçek ise limite ulaşıldığı düşünülen bu noktada zihinsel boyutun varlığıdır.

Geçtiğimiz zamanlarda birçok antrenör ve yaşam koçunun sporcuları hakkında ne düşündüklerini ve hissettiklerini, bildikleri kadarını aktarmışlardır fakat unutulmaması gereken bir gerçek var ki bugün, sporcular hakkındaki bilgilerin uzman kişilerce edinilmektedir. Sporcular tekniksel, taktiksel ve fiziksel becerilerin yanı sıra spor psikolojisi de antrenmanın ve hayatının bir parçası haline getirerek çalışmaktadırlar.

Sporcular fizyolojik ve psikolojik gerginliklere ve kaygılara karşı; saha içinde ve dışındaki beklenmedik durumlara karşı ve maça olan konsantrelerini bozmadan mücadele verebilecek, ayını zamanda dikkatlerini dağıtmadan odaklanabilecekler. Her insanın veya sporcunun kendine ait özel hayatı olması doğrultusunda bu durumun başarı oranı ve yöntemleri de kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Fiziksel başarının en üst noktaya tırmanması, psikolojik engellerin ortadan kalkması doğrultusunda hızlanacaktır.

Sporun ve sporcunun aşmaya çalıştığı en büyük zorluk, sporun fiziksel ve psikolojik boyutunun bir arada bilinçli ve başarılı bir şekilde yönetilmesidir. Bugün Dünya üzerinde tanınan Muhammad Ali, Michael Jordan, Usain Bolt ve daha yüzlercesi gibi birçok sporcu ve antrenörler sporun zihinsel boyutuna önem vererek, fiziksel, tekniksel ve taktiksel çalışmalara spor psikolojisini aşılamışlardır.

Spor Psikolojisi ve Önemi?

Spor psikolojisi, sporcuların davranışlarını, düşüncelerini ve duygularını araştırır. Bu araştırmalar doğrultusunda neden-sonuç ilişkisi kurularak ayrıntılı bir inceleme ve bir takım zihinsel teknikler ve tentikler uygulanır; motivasyon, konsantrasyon, dikkat, strese karşı mücadele, hedef belirleme ve koyma, olumlu düşünme ve konuşma, öfke kontrolü, misyon ve özgüven vs.

Spor psikolojisi ‘nde sporcunun hayal kurması çok önemlidir. Antrenman sonrası veya antrenmanların olmadığı zamanlar, sporcunun antrenmanlarını kendi zihninde canlandırarak gerçekleştirmesi veya daha iyi yapabileceğine dair bir düşünce alemine girip kendini motive etmesi antrenmanlarında fiziksel anlamda kendisine fayda sağlayacaktır. Bir sporcunun saha da ortaya koyacağı performansın iki farklı sonucu olacaktır; başarı veya başarısızlık.

Başarılı olacağını hayal edeceği sahaya çıktığında zihnin geriye dönük hatırlayacağı şey başarısının gerçekleşmesi ve buna paralel olarak sporcunun ilerlettiği fiziksel ve taktiksel antrenman ise bu psikoloji sayesinde başarı oranını artıracaktır. Bunun yanı sıra saha dışındaki günlük hayatındaki olumsuzluklar; örneğin çevresiyle ve yakınlarıyla olan bozuk ilişkiler saha içerisinde performansına yansıyacaktır.

Sporcunun geçmişinden gelen bir takım olumsuz tecrübelerle, başarısızlıklarla da barışık olması, performansının sürekliliğini etkileyecektir. Bunun yanı sıra başarılı bir sporcunun da bir zaman sonra başarılarını yeterli bulamama veya değersiz görme gibi düşünceler içerisine girmesi yine başarı oranını etkileyecektir.

Bu bağlamda Spor Psikoloji ‘sinin öneminin açığa çıkması ve bu alandaki farkındalıkların artması, spor psikoloğunu da beraberinde getirmiştir. Spor psikolojisi desteği, destek vereceği kişiye göz ardı edilemeyecek derecede katkı sağlayacaktır. 

Ruh sağlığı için neler yapmalıdır?

Vücut sağlığımız için spor dedik peki ya ruh sağlığımız? Bunun için neler yapmalıyız kısaca değinelim. Öncelikle televizyonu azaltmalı hatta tamamen bırakmalıyız. Hem zamanımızı hem de zihnimizi boş yere meşgul eden programlardan kaçınmalı daha faydalı olan kitaplara yönelmeliyiz. Kitap okumak bizi rahatlatmanın yanı sıra konuşma yetimizi geliştirmekte, genel kültürümüzü arttırmaktadır.

Doğada yapılan kısa yürüyüşler, zihnimizi dinlendirici meditasyonlar ruh sağlığımızı olumlu etkileyecek, yaşam kalitemize faydası olacaktır. Görülen o ki ruh sağlığımızı korumak için yapacaklarımız aynı zaman da beden sağlığımız üzerinde de etkilidir, ya da bunun tam tersi. Beden ve Ruh Sağlığı ‘mızı koruyalım

Her şeyin hızla geliştiği günümüzde çağa ayak uydururken kendimizi kaybetmeyelim. Beden ve Ruh Sağlığı ‘mızı koruyalım. düzenli uyku, spor ve sağlıklı beslenme ile hayatımızı konforlu yaşamak hepimizin hakkı.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı