Teknoloji

Netbook Nedir ve Ne İşe Yarar?

Masaüstü bilgisayarlar, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte avuç içine sığar hale geldi. Notebook da denilen dizüstü bilgisayarı, işlemci gücü ve boyutu küçük netbooklar takip etti. Akıllı cep telefonları ve tabletler de hayatımızın parçası haline geldi. Artık masaüstü bilgisayarın yapabildiği hemen şeyi netbook ya da cep telefonuyla yapmak neredeyse mümkün.

Netbook nasıl çalışır?

Netbook nedir sorusuna verilecek en basit cevap, dizüstü bilgisayarın atom işlemciyle çalışan halidir. Diğer bilgisayarlara göre performans düşüklüğü bulunan netbooklar, bu açıdan fiyat olarak da daha uygundur. Performans göz önüne alındığında eğer çoğunlukla yazı yazmak ya da internetten video seyretmek, fotoğrafları arşivlemek gibi basit işler yapılacaksa netbook tercih etmek mantıklı olacaktır. Photoshop gibi yüksek performans isteyen işlemler için netbook kullanmak pek önerilmemektedir.

Netbook fiyatları ne kadar?

Her teknolojik üründe olduğu gibi fiyatta, donanım özellikleri ile bilgisayarın markası belirleyici olmaktadır. Netbooklar atom çekirdek ile çalıştığı, düşük performans gösterdiği ve ekran boyutu küçük olduğundan dolayı dizüstü bilgisayarlara göre daha uygun bir fiyata sahiptir. Fiyatın uygun olmasında, netbookların şarj süresinin diğerlerine göre daha az olması da etkilidir. Bilgisara ihtiyacı olan ancak bütçesi kısıtlı olan kişiler için netbook fiyatları daha makul olacaktır. 

 Netbooklar nasıl muhafaza edilmeli?

Netbooklar hafif ve küçük ekranlı olmalarından dolayı daha rahat taşınabilir özelliği sahiptir. Cihazı dış darbelerden, toz ve kirden koruyacak standart bir netbook çantası tercih edilebilir. Çantanın omur askısının ve el tutacaklarının olmasına, mümkünse su geçirmiyor özelliğe sahip olmasına özen gösterilmelidir. Alınacak çantanın, tam netbook ebatlarında değil biraz daha büyük olması şarj kablosu ile fare gibi ilave donanımların da çantaya rahatlıkla sığmasına yardımcı olacaktır.

Netbooklar ile her şeyi yapmak mümkün mü?

Netbook bilgisayar kullanan kişiler, herhangi bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarda yaptıkları her şeyi netbookta da rahatlıkla yapabildiklerini söylemektedir. İşlemcisi biraz daha zayıf olan netbooklar sadece fotoğraf düzenleme, video işleme gibi işlerde yavaş bir performans gösterebilir. Ancak yine de basit düzeyde her türlü işi bu cihazlarda yapmak mümkündür. Netbook ile;

  • İnternette gezinebilir
  • Alışveriş yapılabilir
  • Rahat taşınabilir ve hafifliği sayesinde istenilen yerde yazı yazılabilir, çizim yapılabilir
  • Film ve video seyredilebilir
  • Müzik dinlenebilir
  • Fotoğraf ve video düzenlenebilir
  • Görüntülü ve sesli görüşmeler yapılabilir
  • Sunumlar hazırlanabilir ve sunum yapılabilir

Netbook bozulursa ne yapmalı?

Yeni üretim netbooklar artık eskisine göre çok daha sağlam bir işlemciye sahiptir ve dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Şarj süreisi de cidid oranda artırılmıştır. Netbookun herhangi bir sebeple arıza yapması durumunda netbook format atma yöntemiyle onarılabilir. Ancak formatın, bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde netbook içinde yer alan yazılı ve görsel veriler silinebilir ve telafisi mümkün olmayabilir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı