Spor

Spor Nasıl Gelişti?

Spor nedir ? Spor belirli bir kural ve tekniklere dayanan fiziksel gelişim esaslı hareketler silsilesidir. Eğlenmek, yarışmak ve sağlıklık yaşamak için yapılır. Spor tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Spor nasıl ortaya çıkmıştır ? Spor Nasıl Gelişti? İlk ortaya nerede, ne zaman, nasıl ve kim tarafından çıktığı bilinmemektedir. Bir çok farklı rivayet vardır. Akla en uygun olanı savaşçı olan eski toplumların askerlerini zinde tutmak ve rekabete hazır hale getirmek için uyguladıkları aktivitelerdir. Bir çok spor dalı savaş kökenlidir.

Türk Spor Nasıl Gelişimi Nasıl Başlamıştır?

Spor Nasıl Gelişti?

Türk Spor Tarihi

Spor Tarihi ‘nde şüphesiz ki en ilgi çeken, eski Türklerde tepük olarak bilinen ve modern dünyada futbolun atası olarak kabul edilen oyundur. Top benzeri bir maddeye tekmeler vurmak suretiyle rakip kaleyi geçme amacıyla oynanır. Bu ilk kurallı spordur. Savaştan esinlendiği korunan yerin kale olması ile doğrudan orantılıdır. Akın, atak ve hücum gibi tabirleri bugün kullanmamız bile o günün eseridir. Türk sporunun gelişimi bu şekilde başlamıştır.

Antik Yunan ‘da Spor Nasıl Yükselişe Geçmiştir?

Spor Nasıl Gelişti?

Antik Yunan

Daha sonra Spor Tarihi ‘ne bakınca spor faaliyetleri Antik Yunan ‘da karşımıza çıkar. Orduda askerleri eğitmek ve sağlıklı tutmak için uygulanmıştır. Bir çok soylu kişi spor yapanların vücuduna duyulan hayranlık nedeniyle spor yapmıştır.

Yunanlar bu spor işini o kadar geliştirmiştir ki 776 yılında bugünkü olimpiyatların temelini atmıştır. Olimpiyatları oluşturan beş disiplinin temelinde güç dikkat ve çeviklik vardır. O günden sonra sporun yükselişi hiç durmamıştır. Diyardan diyara yayılan bu faaliyet şuan günümüzün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Spor Dalları

Spor tarihi boyunca gelişim göstererek farklı spor dalları ortaya çıkmıştır. Spor dalları kendi aralarında birkaç farklı çeşitle sınıflandırılabilir. Tek sporlar, takım sporları. Salon sporları, atletizm sporları. Toplu sporlar, amatör sporlar gibi sınıfları vardır. Bunun yanı sıra güce dayalı sporlar ve tamamen zekaya dayalı sporlar da satrancın ve bilardonun gelişmesiyle kendine has bir sınıf oluşturmuştur. Günümüzün en popüler spor dalı tartışmasız futboldur. Futbol on bir kişilik iki ekip tarafından oynanılan ve rakibin koruduğu kaleye çeşitli kurallar dahilinde topu atmaya yönelik bir spordur.

Spor Tarihi sürecinde futbol bacasız endüstridir. Dünyada spordan elde edilen payın çok büyük bir kısmını elinde tutar. Takımdaşlık esastır. Her takımın kendine özgü renkleri ve amblemleri vardır. En popüler futbol organizasyonu dünya kupasıdır. Dört yılda bir düzenlenir. İkinci büyük organizasyon Avrupa kupasıdır. Sadece Avrupa takımları katılır. Üçüncü büyük organizasyon Şampiyonlar ligidir. 

Spor Tarihi ‘nde yer eden ikinci popüler olan spor dalı basketboldur. Basketbol satrancın insanlarla oynanan halidir. Hem vücut hem akıl dinginliği gerektirir. Beş kişilik ekipler tarafından oynanır. Oyunun amacı rakibin koruduğu potaya topu atmak ve sayı kazanmaktır. Basketbol o kadar keskin kurallarla donanmıştır ki kuralları bilmek başlı başına ayrıcalıktır.

Topu beş saniyede oyuna sokup en fazla üç saniye durup sekiz saniyede karşı yarı sahaya geçip yirmi dört saniyede hücumu sonlandırmayı esas alır. Basketbol dünyasının en çok ilgi gören ligi NBA adıyla anılır. Basketbol pastasının çok büyük bir kısmını bu lig yutar.Diğer spor dallarının tamamına olan ilgi bu iki spor dalının yanında çok az kalır. Sırasıyla voleybol, hentbol gibi takım sporları ile birlikte Boks, karate ve güreş gibi şahsi sporlarda kendi çapında popülerdir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı