Kimdir

Tarkan Kimdir?

Tarkan, 17 Ekim 1972 tarihinde Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletinde yer alan Alzey adlı kasabada dünyaya gözlerini açtı. Tarkan ’ın annesi Neşe hanım ve Tarkan’ın babası ise Ali Bey ’dir. Neşe Tevetoğlu’na ‘’neden Tarkan’’ diye sorulduğunda, çizgi roman okurken ismi duyduğunu ve çok beğenip oğluna verdiğini söyledi. Neşe Tevetoğlu demişken, evet.. Tarkan’ın soyadı ‘’Tevetoğlu’’dur. Tarkan ’ında dahil olduğu 6 çocuğu olan Tevetoğlu ailesi 1986 yılında Türkiye’ye döndü. Türkiye’de Kocaeli iline yerleşti. Tarkan da lise yıllarını Kocaeli’de geçirdi.

Daha çocukluktan müziğe ilgisi olan Tarkan, Kocaeli’de Karamürsel’de İleri Musiki Derneği ’nde eğitim alarak Türk Sanat Müziği hakkında bilgi edindi. Ailesinin İstanbul ’a taşınmasıyla birlikte eğitimine burada devam eden Tarkan, çeşitli mekan ve sahnelerde çıkmaya başladı. Türkiye’de istediği üniversite bölümünü kazanamayan Tarkan, Almanya’ya dönme kararı almışken, Mehmet Söğütoğlu ile bir plak anlaşması imzaladı.

Ünlü sanatçının ilk  stüdyo albümü olarak geçen kaset, ‘’Yine Sensiz’’ adını verdiği albüm 26 Aralık 1992 tarihinde kaseti satışa sunuldu. Yayınladığı albümdeki 3 şarkının da sözlerini kendi yazan mega star, sözlerini yazdığı 3 şarkının da bestelerini üstlendi. 1 Haziran 1993 yılında albümünü yenileyerek, CD halinde tekrar satışa sunuldu. ‘’Vazgeçemem, Çok Ararsın Beni, Kimdi’’ adlı şarkılarına klip çekti. Çıkardığı bu klipli CD 700.000 bin civarında satış yaptı. Türkiye’de tanındıktan sonra medya baskısı ve medyanın yoğun takibinden dolayı ilgi ve alakayı dağıtmak için New York ’a dil eğitimini almaya gitti. New York ’ta Baruch Üniversitesi ’nde dil eğitimini tamamladı.

2003 yılında Nazan Öncel ile çalıştığı ‘’Dudu’’ adlı albümü çıkarması üzerine, Rusya da 1 Milyon satış rakamına ulaştılar. O zamanda Rusya’nın en iyi yabancı şarkısı ödülünü aldı.

2004 yılında ‘’Opet’’, 2006 yılında ise ‘’Avea’’ reklamları ve sponsorluğunda bir dizi konser vermiştir.

Müziğe kısa bir ara veren mega star, 2007 ’nin Aralık ayında ‘’Metamorfoz’’ albümü ile yine sevenlerinin ilgi odağı oldu. Bir çok olumsuz eleştiri alan Tarkan 2 ayda 500 bin satış rakamlarına ulaştı.

Tarkan ve Eşi

29 Nisan tarihinde Trabya’daki lüks villasında ‘’Pınar Dilek’’ ile dünya evine girdi.

Girdiği evliliktense, Temmuz 2018’de kızları Liya’yı kucaklarına aldılar. Liya’nın ardından 2.bir çocuğu olacak olan Tarkan’nın oğlu olacak…

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı