Teknoloji

Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

İnsanlık varlığının bilincinde olduğundan beridir hep bir arayış ve buluş merakı içerisinde olmuştur. Bu merakın ana nedeni ise insanların gereksinim duyduğu bir olay olduğunda veya yapılan işleri daha kolay bir şekilde halletmekten kaynaklı gelen bir ihtiyaç karşılama durumu olduğunda insanlık bir arayışa girişerek ilk buluşların önünü açmaya başlamıştır. İlk zamanlarda insanlar avcı-toplayıcı olarak yaşamlarını geçindirdiklerinden kaynaklı olarak ilk buluşlarını bu eylemleri kolaylaştırmak üzerine gerçekleştirmişlerdir.

Avcılar için avlanma sırasında onları avını daha garanti ve hızlı bir biçimde getirecek sivri çelikler, zarar görmeden uzaktan yapılan avlar için oklar ve avı hareketsiz kılmak adına da önceden atılan ağlar avcılar için önemli buluşlar olmuştur. Toplayıcılar içinse bu durum daha çok ateş yakma, yemek pişirme ve ev yapma üzerine kurulu olmuştur.

Zaman ilerledikçe bu buluşlar artık daha da teknolojik olmaya ve hayatı daha da kolay bir hale sokmaya başlamıştır. Bu kolaylıklar günümüzde bambaşka bir boyuta ulaşarak bir ihtiyacı karşılamaktan ziyade artık daha keyfi ve hazsal durumları karşılamak adına işlev görmeye başlamıştır. Tüm bilgilere anında ulaşma kapasitesi günümüzde artık her insanın neredeyse ulaşabileceği konuma gelmiş iletişim çağı dünyanın bir ucundan bir başka ucuna insanları bir araya getirerek çoklu işleve hitap eden en modern konumuna getirilmesi sağlanmıştır.

Ancak bu kolaylıklar getirdikleri olumlu şeylerin yanında insanlığa olumsuz birtakım yeni özellikleri de vermeyi beraberinde getirmiştir. İnsanlar her bilgiye rahatça ulaşabildiği için onu bulmak adına bir çaba göstermediklerinden bilgi değersizleşmiş ve tüm dünyada bir tembelleşme ve üretilen her teknolojik alete bir keyfi bakış açısı oluşmuştur. Artık insanlar teknolojiyi doğru kullanmak adına her yanlışın üstüne bir başka yanlış ekleyerek bu durumu daha da kötü bir hale sokmaya başlamıştır.

Bunun önüne geçebilmek içinde yapmamız gereken şey üretilen tüm teknolojik aletleri yerinde ve zamanında kullanarak sadece ihtiyaç karşılama durumlarında kullanarak keyfiyet ve tembellik arasına bir mesafe koymak mümkün bir hale gelebilir. Böylece bilgi daha değerli ve zor olan hayatımızı kolaylaştıran aletler daha da görevine uygun bir şekilde kullanılmış olur.

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri

Günümüz Türkçesi ile mekanik ve endüstriyel zanaat anlamına gelen teknoloji hayatımızda her alanında kendini göstermekte ve işlerimizi büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Günümüzden yirmi yıl öncesi teknolojiden yeterince istifade edemediğimiz zamanlardı. Cep telefonları, İnternet, bilgisayar ve diğer alanlardaki gelişmeler iki binli yıllardan sonra hızla hayatımızda yer etmeye başladılar.

Hayatı kolaylaştırmanın yanında biraz da tembelliğe, insanlarla iletişimimizde zayıflamaya neden olmuştur. Misafirliğe gittiğimiz ortamlarda önceden sohbetler edilirken şimdi hangi diziyi izleyeceğimiz soruluyor. Kitap okumak yerine cep telefonları ve tabletlerde oyun oynamak tercih ediliyor. Zamanımızın çoğu ekranda geçtiği için hem göz sağlığımız hem zihin sağlığımız etkileniyor. Ayrıca vücudumuzda oturma bozukluklarına yol açıyor. Çocukların oyun çağını ekran karşısında geçirmesi fiziksel ve ruhsal anlamda eksikliklere neden olmasının yanında, çocukları yeterince sosyalleşemeyen bireylere dönüştürüyor. Hareketsiz bedenlerde var olabilecek hastalıklara neden oluyor. (obezite gibi). Teknolojik aletlerin fazla kullanımı radyasyon açısından da tehlikelidir.

Teknoloji bu kadar mı kötü diyeceksiniz, tabiki değil! Tıp alanında; kanser tedavisi, gen uygulamaları ve moleküler tanılarda kullanılmakta olan nanoteknoloji, birçok hastalığın erken teşhisi ve tedavisinde önemlidir. Ayrıca çok küçük olması sebebiyle gelecekte sağlık taramalarında anında teşhis koyabilen cihazlar yapılabilecektir. Uçan arabalar, yapılacak cihaz vasıtasıyla konuşabilen hayvanlar hatta Samanyolu’na günübirlik geziler, ilerleyen teknoloji sayesinde gelecekte mümkün olabilecek durumlardır. Şu an var olan her gelişme geçmiş zamanın hayaliydi. Birikimle çoğalarak standartlarımızı yükseltmektedir.

Teknoloji çağında yaşayan biz insanlara düşen, zamanımıza ve imkânlarımızı doğru kullanmak. Yerinde kullanılan her durum hayatımızı ve zamanımızı ileriye götürecektir.

Teknolojinin Dünya’ya Etkisi

İnsanlık tarihinde teknolojinin yeri yadsınamaz. Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza kazandırdığı kolaylıklar, sevdiklerimizle aramızdaki mesafeleri kısaltmamıza yardımcı oldu. Bilgiye ulaşmak, insanlara ulaşmak veya Dünya’nın herhangi bir yerine ulaşmak kadar kolaylaştı. Bununla birlikte insan sağlığı artık her türlü tehditle daha iyi mücadele eder oldu ve daha çabuk verim almaya başladı. Şüphesiz, teknolojinin hayatımızdaki yerini göz ardı edemeyiz. Dahası, bilim ve mühendisliğin teknoloji üzerindeki etkisini görmezden gelemeyiz.

Bir zamanlar eğlenceyi sokaklarda ararken sonrasında İnternet kafeler yavaş yavaş sokakları boşalttı. Gelişimine hızlı bir ivme kazandıran oyun dünyası ise 2010 ’lu yıllarda daha da büyük gelişimlere imza attı ve E-spor adıyla bilinen oyun sektörü meydana geldi. Daha da ilerisini düşünecek olursak kişisel bilgisayarlar arasında oyun bilgisayarları ön plana çıkmaya başladı ve çok geçmeden konsollar, oyun dünyası merkezinde büyük yükselişe geçti. Bu yükselişteki en büyük rol, sanal dünya ile gerçek dünyayı ile bütünleştiren VR teknolojileri oldu.

VR teknoloji, gerçek dünya ile olan ilişkisini tamamen kesmeden kişiye sanal gerçeklik imgeleri kurgulasa da çeşitli katılım ortamlarında kişinin duygusal algılarına hitap edecek görsel ve işitsel araçların geliştirilmesi veya sanal dünyada birden fazla gerçek kişiyle etkileşime geçilmesi gibi zenginleştirilmiş VR donanımlarından faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra pilotların eğitimlerinde önemli bir yer tutan uçuş simülatörleri gibi çeşitli eğitim alanlarında yer alan önemli bir donanımdır. 

Başta gerçekçi bir oyun deneyimi olarak gözler önüne serilen VR, anlaşılıyor ki yalnızca bir oyun cihazı değil. Aynı zamanda çeşitli sektörlerde de kullanılabilecek bir donanımdır. VR teknolojisi pilotların gerçek zamanlı uçuş deneyimlerini gerçekleştirdiği gibi doktorların ameliyat deneyimlerini de test edebilir.

Teknoloji sanal bir dünyanın kapılarını bize açıyor diyebilir miyiz? Öyleyse ulaşım ve sağlık gibi birçok alandaki gelişimleriyle hayatımıza kolaylık getiren ve yaşam kalitemizi artıran teknoloji, aynı zamanda daha kusursuz bir Dünya için sanal bir teknolojik dünyanın kapılarını bize açıyor diyebilir miyiz? Bu sanal dünyanın kapılarını ardına kadar açmadan önce iyi düşünmek gerekiyor. Şüphesiz, hayal ettiğimizde VR teknolojisinin faydası şu an için görmezden gelinemez fakat iyi gözlemlemezsek bir ihtiyaçtan çok zarara dönüşüp dönüşmeyeceğini de bilemeyiz.

Koronovirüs Döneminde Teknoloji

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, günlük yaşamdan siyasete, futboldan ekonomiye geniş bir yelpazede olumsuz etkilerini gösterirken küresel çapta faaliyet gösteren teknoloji firmalarının bazı fabrikaların da üretimi durdurmalarına neden oldu. Çin’den Amerika’ya İtalya’dan Güney Kore’ye birçok ülkede yüksek vaka sayıları görülürken salgın teknoloji üretimini ve tedariğini derinden etkiledi. Bunların başında ülkedeki iki fabrikasını geçici olarak kapatma kararı alan Güney Koreli şirket LG geldi.

Şirket, Gumi kentinde bulunan ve kamera üretilen fabrikasında bir çalışanında virüsünün tespit edilmesi üzerine dezenfekte işlemlerinin yapılabilmesi için çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Bunun yanısıra yine aynı kentte fabrikası bulunan Samsung da çalışan bir işçide koronavirüs görülmesi sebebiyle fabrika, faaliyetlerine ara verdi. Çok uluslu bir diğer teknoloji devi Apple’ın cihazlarını üreten Tayvanlı Foxconn ise ana merkezlerinden birinde enfekte olan bir çalışanın tespit edilmesi sebebiyle merkez geçtiğimiz şubat ayında kapanma kararı almıştı. 

 İnsanlık dünyanın dört bir yanında virüsün etkilerinden korunmak için eve kapanmak zorunda kalınca doğal olarak minimum temasa yani online siparişe yöneldi. Bu durumla beraber talebin fazla olması üretici ve dağıtıcı konumda olan ülkelerin ve şirketlerin zor anlar yaşamasına neden oldu. Kapanan fabrikaların yarattığı zarar dışında bu süreçte belki de en olmazsa olmaz şey tedarik zinciri yani üretimi ulaştırma ağı da ağır darbe aldı.

Son yıllarda dünyanın en büyük teknoloji üretim merkezi haline gelen Çin’de, fabrikaların kapanması ya da üretim kapasitelerini düşürmeleri, ürün tedariğin de sorunlara yol açarken, küresel e-ticaret sitesi Amazon’da yer alan ürünlerin tedarikçi firmaları salgın sebebiyle üretimlerini azaltmaya başladı. Geçtiğimiz ay Amazon’un “Prime Day” olarak belirlediği indirim fırsatı gününde Çin menşeli tedarikçi firmalar, ürünlerini Amazon müşterilerine sağlamakta zorluk çekti.

Amazon Prime Day gününü 16 Temmuz’a ertelediğini açıkladı. Teknoloji firmalarının yeni ürünlerini tanıttığı Mobil Dünya Kongresi de salgının ortaya çıkmasının ardından Barsenola’da geçen ay yapılamamıştı. Şirketlerin, katılım göstermeyeceklerini açıklamaları sebebiyle söz konusu etkinlik iptal edilmişti. 

Teknoloji, salgının kötü etkileriyle beraber küçük evrimler geçirerek insanları yeni yöntemler aramaya ve alternatif yollara teşvik etti. Ülkemizde olmasa bile Çin’de  teslimatlarda Drone ve robot kullanımının arttığı gözlendi ve teslimat hızı yüzde elli artış gösterdi. Aynı zamanda kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde temassız seçeneği ve QR kod kullanımı bir hayli artış gösterdi.

Koronavirüs en çok solunum hastalıklarını etkilediği için solunum cihazların önemi bir kat daha arttı. Bu cihazları üretmek normal şartlarda pahalı olduğu için 3D baskı yöntemi kullanılmaya başlandı. Bu yöntemle beraber maliyetler bir nebze daha düştü ve insanlar bu cihazlara daha kolay ulaşım sağlamaya başladı. 

Salgın bütün olumsuz etkilerinin ve otomasyon hızımızı arttırmasının yanında bazı şirketlerin de büyük oranda büyümesine neden oldu. Özellikle video konferans uygulamaları bu dönemde oldukça rağbet gördü. Kullanıcı sayılarını ve hisse değerlerini arttıran bu konferans uygulamalarının başında Zoom geliyor. Zoom’un kullanıcısı sayısı iki aylık karantina döneminde 10 milyondan 300 milyona fırladı. Bu süreçte firmanın piyasa değeri de 15.9 milyardan 42.3 milyar dolara yükseldi. 

Bu bilgiler ışığında salgın gelecekte yaşayacağımız teknolojik ortamın adımlarını hızlandırdı mı dersiniz? 

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı