Teknoloji

Telefonun Anakart Değişimi Ne Kadar Sürer?

İnsanların en çok merak ettiği konular arasında telefonun anakart değişim süreci yer alıyor. Birçok nedenden dolayı ana kartta sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar içerisinde;

  • Cihazın sıvı ile temas etmiş olması yani cihazın denize ya da suya düşürülmüş olması, üzerine sıvı dökülmesi,
  • yüksek bir yerden düşürülmesi, darbeye maruz kalması, kaçak yazılımlara denk gelmesi ve bunların telefona yüklenmesinin ardından meydana gelebilecek yazılım çökmeleri,
  • şarj olurken yüksek akıma ya da voltajın cihaza gelmesi sonucunda anakart yanması gibi olaylar vardır.

Cep telefonlarında yer alan anakart, cihazda bulunan bütün donanımların bağlı olduğu telefon içerisindeki en önemli parçasıdır. Cihazda yer alan işlemci, hafıza, ram gibi bütün donanımlar anakart merkezinden çalışır. Anakart arızaya maruz kaldığı zaman cep telefonu çalışmayacaktır ya da açılmasının ardından kısa bir zaman içinde kapanacaktır. 

Bir akıllı telefonda en önemli özelliğini sahip olan parça anakarttır. Anakartta bir sorun meydana geldiği zaman telefonun anakart tamir fiyatları orjinal ya da yan sanayi ürünü bir parça ile değiştirilmektedir. Özellikle de orijinal olan bir anakart değişimi yapıldığında neredeyse akıllı telefonunun fiyatına denk olabilmektedir.

Telefon Anakart Sorun Çıkma Sebepleri

Telefonun Anakart Değişimi

Sıcak havanın çok fazla olduğu mekanlarda kullanılan telefonlarda anakart sorunu olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bununla beraber herhangi bir sıvı teması olduğu zaman cihazı anında kapatmalısınız. Asla şarj etmeyin ve tamamen kuruduğundan emin oluncaya dek hiçbir şekilde açmayın. Pirinç nemi çekmesiyle bilinen bir ürün olduğu için sıvı teması olan akıllı telefonların pirincin içerisinde bekletilmeleri kuruma zamanını kısaltmaktadır. Ama deniz suyuna temas etmiş olan telefonlar genel anlamda deniz suyunda bulunan tuz sebebiyle problem çıkarmaktadır.

Akıllı Telefonlarda Anakart Yandığın Zaman Ne Yapmak Gerekir? 

Akıllı telefonunuzda anakart yandığı zaman ya da arızalandığında zaman, akıllı cihazınızı ilk olarak yetkili servise götürmeniz önerilen bir durumdur. Yetkili serviste büyük bir ihtimalle anakartın değişiminin yapılacağını sizlere iletecektir.

Yetkili servislere bu sorunla ilgili fiyat sorarak, öğrenmeniz faydanıza olan bir durum olacaktır. Telefon anakart tamiri değişimi fiyatı oldukça maliyet gerektirmektedir. Bu bir işlemden sonra şaşırtıcı yüksek maliyete denk gelmemek adına bilgi almadan akıllı telefonunuzu yetkili servise bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Telefonun anakart değişimi normal şartlarda cihazın bir bütün olarak değişimine denk gelen bir durum sayılmaktadır. Tüm donanımların bağlı olduğu bir parça olan anakart arıza verdiği zaman yeni bir anakart takılmaktadır. Bütün donanımlar yeniden tanımlanmış biçimde cihazınız çalışmaya başlar.

Telefonun Anakart Tamiri Değişim Fiyatı

Örnek olarak Samsung marka olan akıllı telefonlarınızda, Samsung S3 cihazın anakart değişimi fiyatı 300 TL civarı olmaktadır. Samsung S4 400TL, Samsung S5 akıllı telefonlarının fiyatı ise 700TL civarlarında anakart değişim fiyatlarına sahiptir. 

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı