Kedi

Yavru Kedi Günde Kaç Kez Beslenir?

Evde evcil hayvan bakımı sorumluluk gerektiren zahmetli bir uğraştır. Bakımı, sağlıkları onu sahiplenen kişilerin öncelikli sorumluluğundadır. Bu sorumluluk özellikle yavru kedilerde daha yüksektir. Evde kedi beslemek ne kadar titizlik gerektiren bir durum ise yavru kedi beslemek kat be kat özen gösterilmesini gerektirir.

Yavru kedi beslerken nelere dikkat edilmeli?

Yavru kedi, ilk 6 ay boyunca çok hareketli ve oyuncudur. Sahibinden sürekli ilgi ister. Bu ilgi kumunun değiştirilmesi, düzenli taranması, beslenmesi ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi atması için oyun oynatılmasını kapsar. Yavru kedilerin özellikle İlk 1 yıl iyi ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu süreçte veteriner hekimden mutlaka bilgi alınmalı, yavru kedi beslerken onların direktiflerine uyulmalıdır.

Mama seçerken normal bir kediye göre daha seçici davranılmalı. Yavru kedilerin diş ve bağırsak gelişimlerinin henüz zayıf olduğu unutulmamalı. Bu iki ayrıntı göz önünde bulundurularak mama tercihinde bulunmak kedinin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

Yavru kedilerin, mamaya alışma süreleri 4 ila 10 gün arasında değişmektedir. Başta mamayı yemeye direnebilir kediler fakat ısrarcı olmakta ve sabretmekte fayda vardır. 

Yavru kediye ne sıklıkta mama verilmeli?

Yaygın yanlışlardan biri kedilerin mama kaplarının sürekli dolu olması gerektiğidir. Su kabı, taze ve dinlenmiş suyla sürekli doldurulmalıdır ancak mama kapları günün belli saatlerinde yenilenmelidir. Aynı durum yavru kediler için de geçerlidir. Kediler, kapta birkaç saat durduğu için bayatlayan ve bakteri üretmeye başlayan mamaları yemek istemezler. Ayrıca söz konusu beklemiş mamalar, özellikle bağışıklık sistemi güçlenmemiş ve bağırsak yapısı henüz gelişmemiş yavru kedilerin sağlığına zarar verecek, zararlı parazit oluşumuna yol açacaktır. 

Bu sebeple yavru kedilerin mama kabı az mamayla sık sık yenilenmelidir. 12 haftadan küçük kedilere günde dört kez taze mama verilmesi önerilir. 3 ila 6 aylık yavru kedilere ise günde iki defa mama takviyesinde bulunmak yeterli olacaktır. 

Yavru kediler yaş mamayla mı kuru mamayla mı beslenmeli?

Yavru kedilerin ne tür mamayla besleneceği tercih meselesidir. Ancak veteriner hekimler, bağırsak gelişimi açısından yavru kedilerin kuru mama ile beslenmesini, arada yaş mamayla da takviyede bulunulmasını önermektedir. Ancak kullanılacak mamanın türü ne olursa olsun evdeki gıdalarla, özellikle de şeker içeren besinlerle yavru kedilerin beslenmemesine özen gösterilmelidir. Yenilen yemeklerden birer parça yavru kediye verilmesi, yağların onun iç organlarına ağır gelmesine ve zararlı parazitlerin oluşmasına yol açacaktır. Ayrıca, evdeki gıdalarla beslenmeye alışan kediler, zamanla evdeki çöpleri karıştırarak yemek artıklarını da yeme eğilimi gösterecektir.

Mamanın kalitesi ve tazeliğine dikkat edilmeli

6 ayını doldurmamış yavru kedilerin hızla büyüyebilmesi için kaliteli ve doyurucu mamalarla günde dört kez beslenmesine özen gösterilmelidir. Konserve mamalar kullanılacaksa mama kabına çok az konularak bayatlamasının önüne geçilmelidir. Aynı özen, kuru mama verilirken de gösterilmelidir. Yavru kediler, çok hareketli oldukları için çok sık acıkabilirler ancak günde dört kez belirli saatlerde onları besleme kuralına kedi de alıştırılmalıdır. 

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı