Spor

Yemekten Kaç Saat Sonra Spor Yapılmalıdır?

Yemekten sonra spor yapmak konusu genel olarak birçok faklı araştırmaya konu olmuş bir durumu tanımlamaktadır. Yemek sonrası hemen spor yapılıp yapılmayacağı ise hala insanlar tarafından araştırılan bir konudur. Bu durum için temel ölçüt elbette bu konunun uzmanlarının söyleyeceği bilgiler olacaktır. Genel anlamda ise tok karnına ya da hemen yemek sonrası spor yapmak sağlık ve vücut dengesi için önerilmeyen bir durumdur.

Bu sebeple yemeğin hemen ardından spor yapmaktan her insanın şiddetle kaçınması gerekmektedir. Yemek yemek eylemi ve devamında başlayan sindirim faaliyetleri son derece fazla enerji harcanan olaylardır. Bu enerji de kalbin göndermiş olduğu kan ile sağlanır. Bu noktada kalp yemek sindirimi için sindirim organlarına başta da mideye hızlı ve sürekli olarak kan pompalaması yapar. Bu sırada ise daha yorucu bir aktiviteye başlamak kalbi çok daha fazla zorlayacak ve sağlıklı oalrak çalışmasını engelleyebilecek bir durumdur. Hiçbir koşul altında insanların yemekten sonra spor yapmak, hareketli aktiviteler içine girmek gibi davranışları yapmamaları gerekmektedir.

Yemek Sonrası Spor Ne Zaman Yapılabilir?

Kişilerin yemek sonrası kesinlikle belirli bir süre dinlenmeleri ve bu süreçte mümkünse oturmaları önerilen önemli bir davranış şeklidir. Sindirim işleminin başlamasıyla hızlanan dolaşım sistemi faaliyetleri ve fazla mesai yapan kalp başka hareketlerle yorulmaktan kaçınılmalıdır. Yemekten sonra spor yapmak için ise standart ve kolay sindirilen yemekler yenildiyse ortalama üç ile dört saat beklenilmesi doğrudur. Çok fazla yemek yendiyse, sindirimi zor ve hazım konusunda sorunlu gıdalar söz konusu olduğunda ise bu sürenin çok daha fazla uzun olması gerekmektedir.

Spor yaparken aynı sindirim olayında olduğu gibi kaslara aşırı bir kan gönderimi olduğu için, sindirim yapılırken spora başlanması kalbin kendi kapasitesinin üzerinde bir çalışma içine girmesine sebep verilir. İşte bu ana temel sorun yemeklerin arkasından spor yapılmamasının nedenlerinden bir tanesidir. Kalbin düzenli ve sağlıklı çalışması için, sindirim doğal akışı içinde yapılması için yemeklerden sonra spor yapmak için 3-4 saat beklemek en sağlıklı ve doğru olan davranış şeklidir.

Yemek Yemeden Önce Spor Yapılabilir Mi?

Spor her insanın düzenli olarak yapması gereken sağlıklı kalmak için uzmanlar tarafından önerilen aktivitelerdir. Fakat sporun sağlığı koruması ve sağlığa katkı yapabilmesi için yine doğal ve normal koşullarda ve normal zaman dilimleri içinde yapılması gerekmektedir. Yemekten sonra spor yapmak nasıl asla yapılmaması gereken bir şey ise de çok açken ya da daha da aç olunan durumlarda da spor olumsuz etkilere sebep olabilir. Fakat burada unutulmaması gereken konu ise aç olmanın gerçek manada enerji kaybettiren bir açlık durumu olduğudur. Bu yüzden sabah spor yapmadan önce bir bardak meyve suyu karışımı içmek spora başlamak için yeterli olabilir. Fakat sabah kahvaltısının ardından da spor yapmak için en az iki ve üç saat kadar bir zaman dilimi beklemek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Mustafa

Blog okumayı seven ve araştırma yapmayı ilke edinmiş bir editör.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı