Bilgi

Zoom Nedir?

Zoom , günümüz çağında mobil cihazlar (akıllı telefon,tablet vb.) veya masaüstü cihazlar ( akıllı tv, laptop vb.) üzerinden  internet aracılığıyla video ve sesli konferans ve iletişim sağlayan bir teknolojik bir uygulamadır. 

Zoom Tarihçesi 

Zoom ilk olarak 9 yıl önce 2011 yılında WebEx ve Cisco tarafından Çin’de kuruldu. Kurulmasında esas olan isim ise Çin kökenli Amerikan iş adamı Eric Yuan‘dır. 2011 yılında kurulmasına rağmen pekte aktif olmayan uygulama maalesef umduğunu bulamamıştır. Tam olarak 2 yıl sonra ancak aktif hale gelebildi. 2013 yılının başlarında aktif olmaya başlayan uygulama, günden güne yayıldı ve çok geçmeden aktif olduğu 2013 yılının Mayıs ayında 1 milyon kullanıcı geçti. Günden güne daha popülerleşen zoom uygulaması 2015 yılında ise 16 milyon kullanıcıyı geçti. Daha sonra şirket Logitech, Vaddio ve Infocus gibi bir çok şirket ile iletişim ortaklığı yaptı. Bu sayede yazılımı genişleterek ”zoom ile uyumlu” adlı bir program başlattı. Daha sonra şirket ”Interview Stream’‘ ile uyumlu hale geldi. Böylece video hizmetlerini genişleterek kullanacak ve her türlü video konferans iletişiminde sunduğu imkanları iyileştirecekti. 

Zoom’u günümüzde popüler yapan ise Çin’de yayılmaya başlayan Covıd-19 virüsüdür. Covid virüsünün tüm dünyayı sarmasıyla günlük işler bile video konferans üzerinden yapılmaya başlandı. Böyle olunca bir çok ülke bu uygulama üzerinden bilgi ve haber amaçlı konferans yayınlarını yapmaya başladı. Bu herkesin aklına acaba bilgilerimiz sızar mı? Bu uygulamaverileri mi satıyor? Zoom yasaklandı mı? soruları akla geldi. Son zamanlardaki kullanımıyla Zoom’un piyasa değeri kat ve kat artmaya devam ediyor.

Zoom Özellikleri 

Toplantı (meeting)

Birden fazla kişinin aynı sistem üzerine girerek sesli veya görüntülü olarak bilgi paylaştığı, ders anlattığı veya sunum yaptığı bölümdür.

Konferans Odası (conferance room)

Bu bölüm ise konferans ortamı üzerine kurulmuştur. En iyi konferans odası deneyimi olarak bahsederler. Zoom ‘un bu özelliği sayesinde yattığınız yerden bile konferans ortamına dahil olabiliyorsunuz.

Telefon ile İletişim (system of phone)

Sesli veya görüntülü olarak yaptığınız bilgi paylaşımı veya toplantı yapılan bölümdür.

Mobilchat 

Genel itibari ile whatsapp uygulamasına benzettiğim, iş ile veya kişisel olarak yazılı yada sesli iletişim bölümü. Grup iletişim seçeneği de mevcut. 

Zoom Yasaklandı mı?  

Zoom yasaklandı mı? Türkiye’de de uzaktan eğitim için kullanılmaya başlayan uygulamayı son zamanlarda da sık sık duymaya başladık. Bazı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Zoom’u güvenli bulmadıklarını, eğitimin başka bir platform üzerinden yapılması gerektiğini vurguladı. Bazı Milli Eğitim Müdürlükleri onaylarken bazıları onaylamadığını söylemesi kafa karışıklığı yarattı. 

Daha Fazla Göster

Değer Giray

İçerik Editörü.

Bir Yorum Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı